mobile-menu Imperpol Systemy Tarasowe


Kompozyt czy drewno - pomagamy w wyborze.

Gdy planujemy budowę tarasu, snujemy przeróżne (choć przyziemne) rozważania, a wśród nich nieunikniony wydaje się być dylemat co do wyboru materiału, który przeistoczy się w budulec naszego projektu. Który z materiałów optymalnie pogodzi aspekt funkcjonalności i estetyki, pozwalając nam nie tylko z przyjemnością przebywać na tarasie podczas ciepłych pór, ale i zadbać o to miejsce możliwie jak najmniejszym nakładem zasobów? Zwykle dochodzimy do wniosku, że sensowne będzie drewno lub... kompozyt. Nadal jednak trzeba na coś się zdecydować! Co zatem należy wziąć pod uwagę?

Porównanie ogólne

Bez obaw - deski naturalnie drewniane i te z kompozytu nie powinny jawić się nam jako zażarci rywale. Jeden i drugi materiał ma własną specyfikę i z tego względu znajdują one swoje grupy docelowe. Finalnie, postawienie na któryś z rodzajów deski tarasowej motywowane jest zazwyczaj dostępną ilością gotówki, oferowaną gamą wybarwień oraz osobistymi upodobaniami klienta. 
Deski drewniane - czy to ze świerku, modrzewia czy z drzewa egzotycznego - wpasują się w gusta tych wszystkich, dla których podróbka natury stanowi profanację. Deski takie odznaczają się wspaniałym usłojeniem, zależnym, rzecz jasna, od konkretnego gatunku drzewa. Wykończony nimi taras doskonale wtopi się w ogrodowy, roślinny krajobraz, choć deski kompozytowe nie ustępują im pod tym kątem znacznie. Poza tym, drewno nie nagrzewa się tak mocno, jak ceramika, co powinno spodobać się każdemu, kto choćby od czasu do czasu lubi przyodziać się w "obuwie Cejrowskiego". Jeśli chodzi o widełki cenowe, deski drewniane nabyć można po cenach dość zróżnicowanych - najtańsze będzie drewno z cieszącego się sporą popularnością świerku czy modrzewia; gatunki egzotyczne znajdują się raczej z drugiej strony widełek, ale cechują się za to wybitną trwałością. 
Kompozyt... a co to właściwie jest? Otóż, deski kompozytowe uzyskiwane są z połączenia tworzywa sztucznego oraz pyłu drzewnego; w jakiejś części są zatem naturalne. Taką właśnie metodą otrzymuje się materiał zarówno przyjemny w dotyku, jak i solidny; niestraszne są mu także kapryśne czynniki pogodowe. Dużą zaletą desek kompozytowych jest fakt, że nie ulegają pęknięciom i wypaczeniu. Porównanie cen desek kompozytowych z cenami drewnianych może nastręczyć trudności; trudno tutaj o uogólnienia. Z reguły kompozyt będzie jednak tańszy od desek z drzew egzotycznych. Gdy mowa o wspomnianym aspekcie praktyczności, deski kompozytowe nie wymagają aż tak pieczołowitej pielęgnacji, czego nie można powiedzieć o drewnianych. 

Ubarwienie

W kategorii bogactwa kolorów bezapelacyjnie wygrywa drewno egzotyczne. Jeśli ktoś uwielbia urozmaicać, drewno wychodzi naprzeciwko tym preferencjom, ponieważ jest ono podatne na wybarwianie przy użyciu wszelkich kolorów, ale uwaga - jedynie z zastosowaniem przeznaczonych w tym celu olejów do tarasu. Aby jednak wybrana przez nas barwa zachowała swój wyjściowy odcień, malowanie desek musimy uskuteczniać przynajmniej raz na rok. Kolory desek kompozytowych można wymienić pokrótce: antracyt, brąz, popiel, ciemny brąz, biały oraz teak. W miarę upływu czasu (choć mierzonego raczej w latach) kompozyt traci swój pierwotny odcień; gdy natomiast zauważymy ten przykry sygnał, musimy liczyć się z tym, że - w przeciwieństwie do drewna - ów materiał nie może być wybarwiany.

Pielęgnacja desek tarasowych w zależności od materiału

Jeśli zdecydujemy się na wybór desek drewnianych, w pakiecie dostaniemy obowiązek systematycznej ich pielęgnacji. By naturalny kolor drewna przetrwał, a ochrona została zagwarantowana, będziemy musieli wyposażyć się w olej impregnujący do zewnętrznych konstrukcji drewnianych. Specjaliści w branży radzą, by stosować go dwa razy w roku - taka właśnie częstotliwość jest bowiem optymalna. Pierwszy raz niech przypada na wiosnę (przed startem sezonu), drugi raz olejowanie najlepiej przeprowadzić jesienią, by właściwie zabezpieczyć drewno przed najzimniejszą z pór roku.

Co jasne, bez względu na rodzaj materiału, każdy taras domaga się po prostu sprzątania - usuwania błota, piasku czy innych zanieczyszczeń. Takie czynności możemy wykonać akurat na własną rękę, a środki renowacyjne do tarasu kupimy bez trudu w odpowiednim sklepie. Jeśli widzimy taką potrzebę, możliwe będzie zamówienie usługi u fachowca, który z pomocą specjalnego sprzętu dokona oczyszczenia ryfli - tak właśnie fachowo nazywają się te rowki chroniące nas przed poślizgiem.

O ile deski drewniane należy impregnować olejem, o tyle w przypadku desek kompozytowych nie jest to nawet wskazane. Podobnie zresztą jest z ich malowaniem. Pozostaje nam systematyczne sprzątanie tarasu, do którego wystarczy nam po prostu woda w zestawie ze szczotką, a jeśli rezultat ma być olśniewający - przyda się myjka ciśnieniowa.

Usuwanie zabrudzeń

W trakcie sezonu, taras przejmuje znaczną część kompetencji... kuchni. Grillowanie, spożywanie trunków i delektowanie się rozmaitymi przysmakami - o, tak: tarasy są świadkami wielu udanych imprez. Niekiedy jednak - czy to wskutek pecha, czy zbyt dobrej zabawy - czerwone wino lub tłuszcz ląduje na drewnianych deskach tarasu. Wystarczy kilka sekund, by plamy po podobnych substancjach stały się całkowicie odporne na działanie wody. W takiej sytuacji wymagane jest potraktowanie splamionej powierzchni papierem ściernym (oczywiście, delikatnie), a następnie zaolejowanie jej. 
W przypadku analogicznych zabrudzeń deski kompozytowej ostrożność nie jest aż tak nagląca; przyda się wówczas woda z dodatkiem detergentu. Jeśli plamy są wyjątkowo tłuste, papier ścierny może zostać nam jako jedyne rozwiązanie. Tak samo postępować należy w przypadku niemal nieuchronnych zarysowań, które zaczyn mają w zabawach dzieci czy imprezach ze znajomymi, w trakcie których tańce "na szpilkach" nie należą do rzadkości. 

A jak bardzo są trwałe?

Jak wspomnieliśmy, do materiałów zdecydowanie najtrwalszych należy drewno egzotyczne, niezwykle odporne na zmienne warunki atmosferyczne i plasujące się w lidze najwyższych klas użytkowania. W odkrytej architekturze, trwałość tarasowej egzotyki szacuje się na kilkadziesiąt lat! Deskom z drzew iglastych daleko do takich osiągnięć; ich trwałość może sięgnąć co najwyżej lat kilkunastu (minimalne różnice zależne są od danego gatunku).

Deski z kompozytu również mogą pochwalić się bardzo przyzwoitą trwałością, którą zawdzięczają zwłaszcza komponentowi z tworzywa sztucznego. Kolekcje są rozmaite, w związku z czym gwarancji na inwazję grzybów udziela się na okres od 10 do 25 lat.

Warto nadmienić, że intrygującym zamiennikiem dla tarasowych desek są kratki tarasowe (wyprodukowane z drewna egzotycznego); kratki te charakteryzują się specyficzną konstrukcją, która pozwoli na ich szybki i samodzielny montaż bez konieczności wzywania fachowca.