mobile-menu Imperpol Systemy Tarasowe


WSPORNIKI TARASOWE – MODA, WYGODA CZY FUNKCJONALNOŚĆ?

WSPORNIKI TARASOWE – MODA, WYGODA CZY FUNKCJONALNOŚĆ?

Błyskawiczny efekt końcowy

Wsporniki tarasowe bardzo szybko znalazły swoich zwolenników zarówno wśród ekspertów budowlanych jak i użytkowników gotowych podłóg podniesionych. O ich zaletach nie trzeba przekonywać tych, którzy mieli już okazję montować taras wentylowany. Mocne strony wsporników jednym tchem wymieniają również osoby, które korzystają z balkonów wykonanych w tej technologii.

Pierwszym wnioskiem, który nasuwa się podczas obserwacji budowy tarasu z wykorzystaniem wsporników, jest szybkie tempo prac. Już po kilku godzinach od rozpoczęcia układania podłogi można podziwiać imponujący efekt końcowy. Dotyczy to również krawędzi balkonu, gdzie estetyczne wykończenie zapewnia system blaszanych uchwytów mocujących płyty.

Estetyka i komfort pracy

Wykonawcy nie muszą już zmagać się z wilgotnym podłożem. Technika układania płyt „na sucho”, czyli przy zastosowaniu wsporników zamiast kleju, nie wymaga korzystania ze specjalistycznych narzędzi. Estetyka pracy i łatwość układania poszczególnych elementów spotyka się z entuzjazmem ze strony coraz większej liczby fachowców.

Tworzywo sztuczne, z którego wykonane są wsporniki, charakteryzuje się stosunkowo niską masą własną. Konieczność dowiezienia materiałów na miejsce budowy nie generuje więc wysokich kosztów transportu. Niską wagę podstawek doceniają wykonawcy dachów zielonych i balkonów w budynkach wielopiętrowych.

Bezpieczeństwo użytkowania

Konstrukcja wsporników oraz materiał, z którego są wykonane, zapewnia im dużą nośność. Podstawka wytrzymuje nacisk nawet do 1200 kg. Tworzywo zastosowane do produkcji gwarantuje odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Podstawki nie odkształcają się w upalne dni ani nie zmieniają swych właściwości w czasie mrozów.

Wysokość od 7 mm do 1 m

Wsporniki dzielą się na dwa typy: o stałej i regulowanej wysokości. Wybór pomiędzy tymi dwoma kategoriami zależy od kilku czynników. Podstawki bez regulacji są niskie. Podnoszą podłogę od 7 mm do 3 cm. Podłoże pod takimi wspornikami powinno być równomierne. Jeżeli natomiast mamy potrzebę podniesienia poziomu o kilkadziesiąt centymetrów, grunt nie jest równomierny, a pod płytkami mają być ukryte rozbudowane instalacje, konieczne jest zastosowanie wsporników regulowanych. W takim przypadku nie ma konieczności wyrównywania nawierzchni. Wszelkie nierówności są niwelowane przez podstawki, które, oprócz zmiennej wysokości, często posiadają też funkcję samopoziomowania. Tego rodzaju wsporniki mają ruchomy górny element czyli talerzyk, który umożliwia niwelowanie nachylenia podłoża do 5%. Talerzyk wyposażony jest w elementy tworzące fugę, które decydują o szerokości szczeliny między płytkami. Zarówno pod wspornikami o stałej, jak i regulowanej wysokości, podłoże powinno być stabilne i uwzględniać spadki zapewniające odpływ wody poza obszar tarasu.

Zadbany taras

Taras to miejsce relaksu. Wypoczywając na nim chcemy zapomnieć o troskach dnia codziennego i rozkoszować się widokiem otaczającej nas przyrody. Sielankowego obrazu nie powinny zakłócać brudne fugi, kałuże na płytkach czy wystające kable od urządzeń elektrycznych. Sposobem na uniknięcie takich niedogodności jest ułożenie podłogi na wspornikach tarasowych.

Dla użytkowników tarasów wentylowanych największym atutem jest brak zaklejonych szczelin pomiędzy płytami. Eliminuje to ryzyko zbierania się i zamarzania wody na płytkach. Otwarte fugi umożliwiają przedostawanie się wody pod powierzchnię płyt, a następnie jej odpływ poza obszar tarasu. Duże znaczenie ma też łatwy dostęp do instalacji wodnych i elektrycznych umieszczonych pod powierzchnią podłogi. Płyta może być podniesiona jednym ruchem za pomocą chwytaka, co daje swobodne dojście do ukrytego oprzyrządowania. Wykonawcy tarasów doceniają fakt, że wszelkie instalacje mogą być montowane pod podłogą w ostatnim etapie prac, już po ułożeniu materiału podłogowego.

Sposób na nowoczesny balkon

Stosowanie wsporników tarasowych stało się standardem prowadzenia robót budowlanych na wysokim poziomie. Ogromna gama podstawek oraz akcesoriów daje fachowcom swobodę wyboru, a pokusa szybkiej realizacji prac budowlanych przy jednocześnie estetycznym, bezpiecznym i praktycznym efekcie końcowym nie pozostawia wątpliwości, że podstawki pod płyty to najlepszy sposób na nowoczesny balkon.