mobile-menu Imperpol Systemy Tarasowe


Taras ogrodowy - z czego wykonać i jaki wybrać materiał?

2017-07-18

Budowa domu wiąże się z koniecznością podejmowania wielu kluczowych decyzji. Stałym punktem współczesnych projektów domów jednorodzinnych jest taras będący kontynuacją wnętrza domu. Ma pełnić funkcję salonu w sezonie wiosenno-letnim i być integralną częścią zarówno domu, jak i ogrodu. Przy wyborze projektu warto zwrócić uwagę na  położenie tarasu, jego wielkość i rodzaj zadaszenia. Te składowa będą w dużej mierze determinowały rodzaj materiału na posadzkę. 

Z czego wykonać taras ogrodowy?

 

1. Płytki ceramiczne.

Dostępne w bogatej palecie kolorystycznej. Płytki przeznaczone na taras są mrozoodporne, często antypoślizgowe. Najniższą nasiąkliwością, a więc odpornością na opady deszczu i śniegu, charakteryzują się płyty gresowe. Pozwalają na estetyczne wykończenie tarasu, a do tego są trwałe. 

2. Taras z desek kompozytowych.

To zdobywające coraz większą popularność rozwiązanie ma wiele zalet. Są ładne, przygotowane od razu do montażu, nie wymagają malowania, wytrzymują duże obciążenia i są odporne na działanie wody, mrozu i słońca. 

3. Kostka brukowa.

Wybierana ze względu na wytrzymałość, trwałość i możliwość ułożenia na tej samej wysokości, co reszta ogrodu. Kostka brukowa jest trudna do utrzymania w czystości.

4. Taras drewniany.

Zwolennicy naturalnych materiałów chętnie decydują się na budowę drewnianego tarasu. Choć wymaga sezonowych zabiegów pielęgnacyjnych, jest rozwiązaniem trwałym, estetycznym i stosunkowo tanim. 

 

Jaki wybrać materiał?

Taras musi być odporny na zmienne warunki atmosferyczne, praktyczny, ale również spełniać oczekiwania estetyczne właścicieli. Ostateczny wygląd tarasu powinien korespondować z bryłą domu. Ze względów bezpieczeństwa płytki ceramiczne (najbardziej śliskie spośród wymienionych) nie są polecane na tarasy użytkowane przez małe dzieci.